Vatikán: Odvrat od kozumního životního stylu sníží riziko katastrof

Státní sekretář Vatikánu a kardinál Pietro Parolin ujistil účastníky Globální platformy pro snížení rizika katastrof, že Svatý stolec je jednoznačně připraven podpořit úsilí fóra vyrovnat se s budoucími sociálními a ekologickými výzvami.

Jménem papeže Františka chci vyjádřit naději, že úsilí globální platformy bude užitečné, plodné a efektivní a povede k posílení odolnosti společnosti. To by mělo jít ruku v ruce s rozvojem skutečné, zodpovědné a bratrské spolupráce založené na obecném prospěchu,“ uvedl Parolin  v dopise adresovaném prezidentu Mexika, který dohlíží na letošní zasedání platformy v Cancúnu.

Platforma se skládá z více než 5 tisíc členů, mezi něž patří především experti na snižování rizika katastrof a další odborníci, a představuje globálně nejdůležitější setkání zainteresovaných subjektů.

Parolin ve svém dopise připomněl přijetí tří akčních plánů v roce 2015, které jsou podle něj hluboce provázané a mají zásadní význam pro budoucnost lidstva: Plán pro snížení rizika katastrof, Agenda pro udržitelný rozvoj a Pařížská dohoda o změně klimatu.

Dále zdůraznil, že rok 2017 přestavuje důležitý krok v procesu stanovení co nejvíce konkrétních a efektivních prostředků pro jejich implementaci. Podle něj je jedna z hlavních výzev propojení aktivit ke snížení rizika katastrof s iniciativami prosazující integrální lidský rozvoj, eliminaci chudoby a sociální vyloučení a zmírňování klimatických změn.

Parolin opakovaně citoval z encyklik papeže Františka témata týkající se environmentální spravedlnosti a zmínil, že je nezbytné mít na paměti správné pořadí priorit jako je boj s chudobou, řešení klimatických změn v souvislosti s uznáním lidské důstojnosti a ústředního postavení lidské osobnosti.

Podle něj řádnou implementaci výše uvedených dokumentů vyžaduje změnu mentality a životního stylu, přičemž zdůraznil, že upřednostnění konzumního způsobu života může vést pouze k násilí a vzájemné destrukci.

(Zdroj: Radio Vaticana)

 Tomáš Tetiva