Na návštěvě v italském Avvenire

Noviny Avvenire, italský deník s katolickou inspirací, příští rok oslaví 50 let od svého vzniku. Stejně jako Katolický týdeník patří tamní biskupské konferenci. Jaká témata řeší? Nahlédněte s námi.

 

Ve čtvrt na jednu se do zasedací místnosti sídla redakce v severní části Milána scházejí novináři se šéfredaktorem na hlavní poradu dne. Poprvé je u toho i zástupce Katolického týdeníku. "Rozhodně přijeď, rádi tě uvítáme, přijď i na poradu a zůstat můžeš až do půl sedmé večer, kdy rozhodujeme o finální úpravě titulní stránky. Je to dobrá příležitost vidět, jak pracujeme," reagoval vedoucí redaktor Francesco Ognibene na můj e-mail, že přijedu na krátkou dovolenou do Milána, místa svých studií před dvaceti lety. Tykání je v Itálii běžnější než u nás, a to nejen mezi kolegy a vrstevníky, ale i v obchodech a na ulici.

Avvenire znamená v překladu "budoucnost", ale i "přihodit se, dít se". Noviny patří Italské biskupské konferenci (CEI), která čítá více než 200 biskupů. Tiskne se denně kromě neděle v nákladu kolem 110 tisíc výtisků a k dostání je v trafikách i kostelích. Mezi deníky se drží na sedmé příčce. Stojí 1,50 eura (zhruba 39 korun) a s pravidelnými přílohami pak tři až šest eur.

V zasedací místnosti jsou už na obrazovce přes Skype připojeni kolegové z Říma, jeden je odborník na politiku, druhý je vatikánista. Průběh porady je podobný jako v každém jiném deníku. Padají návrhy, které musejí obstát v debatě kolegů. Větší důraz se samozřejmě klade na vše, co se děje kolem papeže, a na zprávy, které se dotýkají života věřících a křesťanských hodnot.

U stolu sedí asi 15 lidí včetně vedoucího stránek, který ve finále přidělí prostor v novinách. Dnes řídí poradu sám šéfredaktor Marco Tarquinio (59 let). Deník vede už osm let, byl také poradcem papežského Úřadu pro sociální komunikaci. "Jsem tu odpovědný i za nejmenší článek na pár řádek," směje se, když se seznamujeme, a je v tom i kapka hořkosti.

 

Skládání 32 stran od politiky po počasí

 

Vedoucí rubrik už mají za sebou dopolední porady s kolegy a nyní se domluví, jak poskládají 32stránkové noviny: kterým aktualitám dají prostor na titulní straně a co by zasloužilo komentář. Vedoucí zahraniční redakce probírá přípravy na papežskou cestu do Myanmaru (dříve Barmy) a Bangladéše. "Popište ty země i pro ty, kdo o nich nic nevědí," připomíná jednoduše šéfredaktor. Připojuje se vatikánský korespondent s detaily k cestě. Mluví však i o Ugandě a politice Vatikánu vůči Číně, o zmizelé argentinské ponorce, o Mugabem a Africe; probírá se německá politická situace, reformy v Saúdské Arábii a Súdán, který se poohlíží po výrobě jaderné energie.

Domácí rubrika navrhuje všímat si vládních návrhů na podporu rodin v Itálii, která má nejmenší porodnost v Evropě. "Vláda navrhuje finanční bonus na každé dítě. Otázkou je, kolik by to mělo být měsíčně," vysvětluje mi kolega Francesco.

S dalšími zprávami se připojuje i vedoucí internetové sekce avvenire.it Antonella Marianiová. "Sledujeme přípravy na Světový den proti násilí na ženách. V sobotu se koná celonárodní průvod s několika akcemi. Církev samozřejmě bude hrát svou roli – akci podpoří, jen to nejde naplno," popisuje a na vysvětlenou dodává proč. Akci totiž podporuje mnoho spolků různého zaměření včetně radikálních feministek, které prosazují právo na náhradní mateřství (pronájem dělohy). "Pronajmu si dělohu stejně jako auto," trpce to okomentuje jiný kolega – a je jasné, jaký tady převládá názor.

 

V neděli se nepracuje

 

Na internetu deníku už během dopoledne vyšlo několik desítek článků. "Denně jich vydáme až 60, ale některé jsou už jen aktualizace. Klíčové je ráno, to je největší čtenost," popisuje pro KT. Jako zajímavost uvádí, že v neděli se skutečně nepracuje ani na webu. "Zveřejňujeme jen některé původní reportáže nebo duchovní zamyšlení, to mívá velký ohlas. Ostatně lidé na naše internetové stránky kvůli běžným aktualitám nemíří," podotýká.

K debatě se přidává i ekonomická redakce a mluví se o sbírce potravin do Potravinové banky, která v Česku proběhla už před dvěma týdny, o chystané stávce v internetových obchodech Amazonu na odpor proti 11hodinové práci a nárocích odborů. "Jedenáct hodin my tady pracujeme běžně," směje se jeden redaktor. A na přetřes se dostává i případ špatného zacházení s dětmi (facky) v jedné mateřské škole, který otevřel celonárodní debatu, jestli školky mají být vybaveny kamerami. Tématem se stává i tzv. Černý pátek, což jsou mimořádné jednorázové slevy v obchodech – ty dorazily do Evropy (včetně Česka) z Ameriky, kde doprovázejí Den díkůvzdání. "Je zajímavé, jak rychle se tyto novinky včetně Halloweenu v italské společnosti uchytily, když si vzpomenu, jak se kdysi Francouzům nepodařilo vštěpit nám své tradice a svátky," zasazuje zprávy do historického kontextu severní Itálie redaktorka domácí rubriky.

Ke slovu se dostává i kolega z oddělení Catholica, který má na starosti vnitrocírkevní dění a duchovní články. "V Římě budou jmenováni dva noví pomocní biskupové, jeden je jezuita a exorcista," přibližuje redaktor a pokračuje s dalšími detaily. Zajímavé jsou i akce, jež zakončují diecézní fázi beatifikačního procesu kněze a politika dona Luigiho Sturza (1871–1959), zakladatele křesťanskodemokratické politické strany, který povzbuzoval katolíky, ať jsou aktivní i v politice a v opozici vůči Mussolinimu. Jeho působení se podle svědectví více než stovky svědků nijak neprohřešovalo proti nauce církve.

Stránky věnované kultuře a debatám se jmenují Agora – podle označení pro místa setkávání ve starém Řecku. V tomto vydání se chystají články o Berniniho (mj. autor slavného sloupoví před svatopetrskou bazilikou) výstavě v Římě, ale i o premiéře francouzského komediálně laděného filmu o náboženských rozdílech, který má v italských kinech název Dvě v burce.

 

Napište nám taky něco

 

Rozbíhá se debata, o čem vyjdou komentáře. K papežovu poselství? Ke komercionalizaci před adventem? "Všechno může být zároveň výzva i hrozba, není důvod hned vše démonizovat a říkat, že jde o laicizaci svátku nebo o nové náboženství," vnáší do věci nadhled šéfredaktor. Příští rok oslaví Avvenire 50 let. Vznikl spojením dvou katolických deníků – milánského L’Italia a boloňského L’Avvenire d’Italia. Při své práci deník "respektuje učení katolické církve při samostatnosti svého vedení". Nazývá se "deníkem s katolickou inspirací" v tom smyslu, že jde o noviny, které tvoří katolíci, ale chtějí být zajímavé i pro nevěřící. Nápad na vznik novin, které se budou obracet ke všem Italům, prosazoval od poloviny 60. let papež Pavel VI. Mínil, že je "nezbytné" vytvořit "evangelizační nástroj, který bude vést dialog s moderním světem", a tedy i svého druhu misii.

"Napište nám taky něco. Ve vašem regionu už nemáme zpravodaje, náš polský kolega už odešel na penzi," vyzvali nakonec redakci KT italští kolegové.

 

KATEŘINA KOUBOVÁ

Katolický týdeník , 5.12.2017 , str 6