Církev blahořečila italského vojáka Olivelliho, mučedníka nacismu

Od víkendu uctívá katolická církev jako blahoslaveného dalšího z mučedníků nacismu, italského vojáka, právníka a aktivistu Teresia Olivelliho. Zemřel v lednu 1945 krátce po svých 29. narozeninách v koncentračním táboře v německém Hersbrucku.

Arcibiskup z nedalekého Bamberku Ludwig Schick  Olivelliho nazval „italským Maxmiliánem Kolbem“ s poukazem na prokázané svědectví křesťanské lásky projevené spoluvězňům. Vyhlášení beatifikace proběhlo v italském Vigevanu. Prefekt vatikánské kongregace pro kauzy svatých, kardinál Angelo Amato při slavnosti připomněl, že v současnosti čelí pronásledování více než 200 miliónů křesťanů. Olivelliho hrdinství je podle něj příkladem dalším věřícím laikům.

Osobnost blahoslaveného Itala připomněl papež František při své promluvě před nedělní polední modlitbou Anděl Páně. Na pátek 23. února vyhlásil den modliteb a postu za mír zejména s ohledem na probíhající konflikty v Africe, zejména v Jižním Súdánu a Konžské demokratické republice. František pozval i příslušníky dalších náboženství, aby se k této iniciativě připojili, a zdůraznil, že na modlitbu má navázat jednání, zvláště rozhodné odmítnutí násilí.

 

https://zpravy.proglas.cz/ocekavame/cirkev-blahorecila-italskeho-vojaka…