Kardinál Schönborn slaví 75, zůstává vídeňským arcibiskupem

Filip Breindl Kardinál Christoph Schönborn zůstane i po svých dnešních 75. narozeninách vídeňským arcibiskupem. Při dosažení zmíněného věku musejí katoličtí biskupové nabídnout papeži rezignaci, v případě rakouského primase ji František zatím nepřijal, oznámilo vídeňské arcibiskupství s odkazem na sdělení Vatikánu. Podle něj nedošlo k stanovení žádné časové lhůty, podobně jako u pražského kardinála Dominika Duky, jemuž bylo 75 předloni.

Christoph Schönborn se v lednu 1945 narodil v severních Čechách, v současnosti stojí v čele rakouské biskupské konference. Tento mandát mu vyprší v listopadu 2022, ale podle vídeňského arcibiskupství kardinál zvažuje předání funkce už na březnovém zasedání. Christophu Schönbornovi k životnímu jubileu blahopřály osobnosti rakouského veřejného života, katolické církve i ekumeny. Vídeňské arcibiskupství zřídilo webovou stránku pro gratulace veřejnosti. V pátek se v katedrále svatého Štěpána uskuteční na oslavu kardinálových narozenin benefiční koncert dómského orchestru a sboru, návštěvníci budou moci přispět na charitní projekty v Sýrii.

Dominikán Schönborn, který je vídeňským arcibiskupem od roku 1995, patří mezi nejvýraznější současné církevní osobnosti středoevropského regionu. Aktivně se podílel například na exhortaci papeže Františka po synodě o rodině Amoris Laetitia (2016) a patřil k účastníkům loňského vatikánského summitu o prevenci a potírání zneužívání v církevním prostředí, vystupoval také na synodě o církvi v Amazonii.

https://zpravy.proglas.cz/udalosti/kardinal-schonborn-slavi-75-zustava-…