Žatecký deník Ve čtvrtek kolem 16 hodiny se zřitila část kostela v Lenešicích na Lounsku. Místo prohledávají policisté se psem, aby vyloučili, že v troskách objektu nikdo není. Je to ale zřejmě nepravděpodobné. Podle očitého svědka, který zřícení kostela viděl, se v něm zrovna v tu dobu nikdo nenacházel.K havárii došlo pravděpodobně kvůli špatnému technickému stavu kostela, který byl staticky narušen. Zřejmě se na tom podepsalo nestabilní podloží, neboť kostel podle dostupných zdrojů stojí na místě bývalého rybníka.
Náš dodatek z Mostu aneb co se už do článku nevešlo:
Z webu farnosti Postoloprty:
1. Výroční zpráva za rok 2006
Pastorační, duchovní a technické události v roce 2006:
1/ Od ledna 2006 jednání ve věci havarijního stavu narušené statiky věže kostel Lenešice následné předání akce zajištění finančních prostředků a realizace opravy na stavební oddělení Biskupské konzistoře Litoměřice. Výsledkem dlouhého jednání s Obecním úřadem Lenešice je Smlouva o dílo z října 2006 na opravu I.etapy s termínem dokončení srpen 2007. Finanačně se budou podílet Biskupství Litoměřice, Děkanství Postoloprty a Obecní úřad Lenešice.
2. Stav opravy statiky kostela v Lenešicích ke konci roku 2007
Děkanství Postoloprty, kterému patří do správy i kostel v Lenešicích sděluje tímto, že původně smluvený termín dokončení srpen 2007 a říjen 2007 nebyl firmou pana Ing.Buřta z Horního Jiřetína dodržen a to podle sdělení této firmy, že nastaly neočekávané komplikace během opravy. Poškození zdiva se ukázalo větší než původně řešil projekt firmy, takže se musel přizvat ještě další odborník – statik, který určil ještě další nutné akce a to stahování kostelní věže, navíc se ještě stále řeší situace vstupního vchodu a předsíňky kostela, kde je také značné poškození zdiva v důsledku narušené statiky kostela.
Zejména o této záležitosti, ale i o celkovém stavu i termínu dokončení této I. etapy oprav bylo určeno jednání na místě kostela Lenešice na čtvrtek 29. listopadu 2007 za účasti zástupců obou firem, zástupců Biskupství Litoměřice (generálního vikáře a stavebního ředitele), starosty obce Lenešice a děkana z Postoloprt. Na jednání se, bohužel, dostavil jenom stavební ředitel Biskupství Litoměřice, který měl pověření od firmy pana Ing. Buřta.
Po shlédnutí stavu statiky se zástupci farnosti a děkanem z Postoloprt a po vzájemné diskusi bylo konstatováno: Firma Statik z Litoměřic provede stahování věže kostela, aby se nerozpadla v prosinci 2007 nebo začátkem roku 2008. Firma Ing.Buřta zajistí: odstranění otevřené střechy kostela jejím zakrytím taškami bobrovkami, zajistí zabezpečení vstupních dveří, aby nemohlo dojít ke krádeži a to buď zabednění dřevěnými trámy nebo zazděním, zajistí ochranná síta do okének ve věži, aby tam nemohli létat holubi, odveze napytlovaný holubí trus z věže a vyúčtuje provedené práce na odstraňování poruch Obecnímu úřadu Lenešice jak bylo dohodnuto. Tyto práce má firma provést co nejdříve, pokud možno ještě do konce tohoto týdne. Další akce na statických poruchách věže kostela je záležitostí dalších posudků statiků a hlavně zajištění většího množství finančních prostředků.
3. výroční zpráva farnosti za rok 2007:
pokračovat v jednání se starosty, Biskupstvím Litoměřice o možnosti předání kostelů v Lenešicích a ve Vyškově na Obecní úřady
Pokračování článku ze Žateckého deníku
V Lenešicích na návsi se nachází původně románský jednolodní kostel sv. Šimona a Judy ze 13. století. Jeho západní průčelí bylo ukončeno hranolovou věží se dvěma řadami románských okének. Ta se právě zřitila. Jednalo se o jednu z nejstarších památek svého druhu v Čechách. Zřejmě nenávratně ztraceny jsou také funkční mechanické historické hodiny, které se ve věži nacházely a denně se natahovaly.
Dobrovolníci zřejmě budou ještě dnes večer z trosek kostela odnášet cenné předměty - například obrazy Křížové cesty, sochy a svícny. Příliš movitých cenností v něm ale nebylo, kvůli obavám ze zlodějů byly už dříve uložené na jiném místě.
Kostel byl před nákladnou rekonstrukcí
Kostel v Lenešicích spadá pod děkanství v Postoloprtech, kde je děkanem Rudolf Prey. „To, že se část kostela zřítila, je pro nás překvapení. Byl sice ve špatném stavu, ale mysleli jsme si, že zase ne tak, aby spadl," řekl ještě odpoledne Deníku. Kostel se měl přitom nákladně opravovat, v plánu bylo při tom také rozsáhlé statické zabezpečení věže kostela.
"Podle mých informací, měla začít oprava kostela každým dnem. Je to velká škoda, že se to stalo, že kostel spadl," uvedl Karel Nováček, starosta Lenešic.
Už vloni proběhly na kostele stavební úpravy za 170 tisíc korun, které plánované rozsáhlé rekonstrukci měly předcházet. Fakt, že byl kostel ve špatném stavu, dokládá i to, že při nich byly zazděny hlavní vchodové dveře. "Báli jsme se, aby se neuvolnil nějaký kámen a na někoho nespadl," vysvětlil důvod zazdění Rudolf Prey.
Do kostela se tak chodilo přes zákristii. "Přestože byl kostel ve špatném stavu, starali jsme se o něj. Měl novou střechu, nově oplechované báně, opravené střešní krovy nebo nové okapy," sdělil R. Prey, pod kterého spadá celkem sedm farností. "Co se týká účasti na bohoslužbách, do kostela v Lenešicích chodilo po Postoloprtech nejvíc lidí v mém děkanství. V neděli tak kolem dvacítky," uvedl.
V Lenešicích se konaly bohoslužby každou neděli a středu, nyní budou přesunuty na blízkou faru.
Desítky kostelů v těžkém havarijním stavu
Kostel v Lenešicích není v okrese jediný, který je tak ve špatném stavu, že se jeho část zřítila. Téměř přesně před třemi lety, 8. července 2005, spadla část věže kostela ve Vidhosticích na Podbořansku. V lounském vikariátu římskokatolické církve, jenž se rozkládá z velké části na území Lounska, Žatecka a Podbořanska, se nachází 73 kostelů. Z toho plná třetina je v těžkém havarijním stavu a třetina ve vážném stavu.
Jen u desetiny kostelů se dá hovořit o dobrém stavu. Představitelé této největší české církve se netají tím, že reálné zřícení kostelů hrozí třeba v Siřemi na Podbořansku nebo Hořeticích na Žatecku. "Lounský vikariát patří v rámci litoměřické diecéze z deseti vikariátů k těm jasně nejhorším. Je tady hodně kostelů ve velmi špatném stavu a navíc nevyužívaných, u kterých je jejich šance na nějaké opravy velice malá. Ze 73 kostelů se jich církevně využívá jen 30," sdělil Deníku před časem Ivo Fiedler, stavební technik lounského vikariátu.
Ten je nyní na dovolené, po události v Lenešicích svůj mobilní telefon nebral. Opravy kostelů, které jsou v havarijním stavu, jsou velice nákladné. Nejsou na ně peníze.