V celé plzeňské diecézi chodí do kostela jen 10.500 lidí

Christnet.cz  

Zhruba 10.500 lidí navštěvuje v celé plzeňské diecézi, která pokrývá většinu Plzeňského a Karlovarského kraje, bohoslužby v kostelech. Je to zhruba tolik, kolik lidí chodí v jiných diecézích do kostelů v jediném okrese, řekl dnes novinářům biskup František Radkovský. Diecéze, jejíž působnost téměř kopíruje území obou krajů, slaví 31. května 15. výročí založení. Patří k nejmladším v zemi. Církev hledá cesty, jak oslovit lidi a vrátit je k víře.

Na území diecéze žije 800.000 lidí, ke katolickému vyznání se při sčítání lidí hlásilo kolem 148.000 obyvatel. Jen část z nich ale také chodí do kostela. Západní Čechy patří mezi regiony s nejnižším podílem věřících lidí v ČR. Podobně je na tom litoměřická diecéze. Podle Jindřicha Fencla z biskupství je v diecézi asi 4500 aktivních věřících nad 60 let, ve zbývajících věkových kategoriích jsou rozprostřeni zhruba rovnoměrně. V poslední době je vidět v kostelech víc mladých lidí a rodin.

Za 15 let se situace hodně změnila. Společnost se rychle vyvíjí a směrem ke stále větší sekularizaci, i když se objevuje i snaha a touha po duchovním rozměru, míní biskup. Lidé také mnohdy praktikují víru v menších komunitách a skupinkách. Církev se proto musí naučit na tuto situaci reagovat a hledat cesty, jak lidi oslovit. Je to úkol hlavně pro kněží, ale biskup přiznává, že ne všichni to umí. Dřívější seminární výchova byla podle něj zaměřena hlavně na klasickou službu - bohoslužby, svatby, pohřby a vyučování dětí. "Kněží spíš čekali, až za nimi lidé přijdou. Dnes je to obráceně, je třeba vyjít za lidmi, najít způsob, jak je oslovit," tvrdí Radkovský.

O věřící v diecézi pečuje 101 kněží, z toho je 30 řeholníků. Trapisté a premonstráti žijí v klášterech, františkáni, dominikáni a salesiáni spíše v komunitách. V diecézi působí i další mužské řády, mají zde ale jen jednotlivce. Také ženských řeholnic tří řádů je v regionu jen pár. Kromě českých kněží slouží v diecézi 15 polských a dva slovenští kněží. I když by bylo dobře mít o tři až čtyři faráře víc, žádný dramatický nedostatek to není. "Pokud by jich bylo víc, neměli by během týdne co dělat," obává se biskup. Když diecéze vznikla, měla devět vikariátů a 324 farností, plus dalších asi 50 ve vojenském prostoru Doupov. Řada farností ale nebyla živá, lidé se v nich nescházeli, proto církev jednotlivé farnosti slučovala tak, aby vyšla vstříc aktivním věřícím. Nyní je v diecézi deset vikariátů a 70 farností, řekl biskup Radkovský.