Papež Benedikt XVI. zaslal prostřednictvím Státního sekretariátu poselství předsedům evropských biskupských konferencí, shromážděným na svém plenárním zasedání v maďarské Ostřihomi ve dnech 30.9.-3.10.2008.
Vatikán, Ostřihom (H): V poselství, které kardinál Tarcisio Bertone, státní sekretář Svatého stolce, zaslal kardinálu Péterovi Erdő, arcibiskupovi Ostřihomi-Budapešti a předsedovi Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), se uvádí, že vzhledem k tomu, že jedním z prvních projednávaných témat je vztah církve a médií, papež "povzbuzuje každého z vás, aby co nejlépe využil příležitosti, které má k dispozici, k šíření Božího slova mezi lidmi ve vašich zemích."
"V roce zasvěceném apoštolu sv. Pavlovi, který pravdu obsaženou v evangeliu dokázal vyjádřit termíny přijatelnými pro široké a různorodé publikum, si 'moderní areopagy' zasluhují zvláštní pozornost ze strany pastýřů církve," píše kardinál Bertone. Připomíná, že Benedikt XVI. žádá zvláště o hledání cest, jak vést lidi, pracující v médiích, k větší úctě k pravdivé informaci a lidské důstojnosti (Ecclessia in Europa, 63), aby jejich poselství mohlo skutečně přispět k budování Božího království na zemi."
Při zahájení plenárního zasedání kardinál Erdő uvedl, že "současná velká finanční krize, patrná zvlášť ve Spojených státech, ukazuje s empirickou přesvědčivostí, že svobodný trh se svou touhou po stále větším a rychlejším zisku není schopen zvládnout sám sebe, natož řídit a vést celý svět." A dodal, že "bez přiměřeného řádu a odpovědnosti ze strany států a občanské společnosti vede bezbřehý liberalismus ke kolapsu." Podle předsedy CCEE to není pouhá stížnost, ale výzva "lidské svobody k odpovědnosti a obraně neporušitelných práv člověka vůči společenství a vůči Bohu."
Kardinál Erdő vyzval biskupy Evropy v roce sv. Pavla, aby si jako svůj vzor zvolili apoštola Pavla a aby nezmalomyslněli před "problémy, které tíží naši generaci." Primas církve v Maďarsku také odsoudil všechny formy odporu vůči křesťanství, zejména "vedené sdělovacími prostředky pomocí očerňování, hanobení, desinformace a vyhledávání senzací." V tomto kontextu je zapotřebí "ze strany sdělovacích prostředků, aby přijaly svou odpovědnost," zatímco ze strany církve je nutné "věnovat se vzdělávání, aby existovali lidé s kritickým vnímáním médií, kteří by mohli přispět k předání autentického obrazu církve a ne její karikatury."
Diskriminaci a netolerantnosti vůči křesťanům čelí mezinárodní společenství především pomocí "ochrany práva na náboženskou svobodu, neodmyslitelný prvek každého člověka." Náboženská svoboda je podle arcibiskupa "příliš často chápána jako osvobození od náboženství podle názorů, které popírají transcendentní rozměr člověka a v důsledku toho i veřejný rozměr náboženské svobody."
Kardinál Christoph Schönborn, vídeňský arcibiskup a předseda Rakouské biskupské konference, v kázání při mši na zahájení plenárního zasedání řekl, že "snaha vzít vše do vlastních rukou a nenechat na Bohu vedení dějin bylo pokušení XX. století. A tato zkušenost přinesla v minulém století mnoho utrpení". Poukázal na to, že "Ježíš naopak nechtěl vnucovat spravedlnost násilím. Jeho pohled je obrácený k Jeruzalému. V Jeruzalémě již vidí přicházet pokoj, dar života: ne odebrat život druhým, ale dát vlastní život za druhé. To je cesta naděje, odpuštění: to je milosrdenství Ježíše."