Kostely padají, peníze nestačí

Na severu Čech je zhruba 280 kostelů, stovka z nich by potřebovala opravit. Dvě a půl miliardy korun by potřebovala římskokatolická církev na to, aby opravila všechny kostely na severu Čech. O pomoc každoročně žádá i věřící. Sbírka na obnovu kostelů proběhla v litoměřické diecézi na konci května. "Vybralo se přibližně 145 tisíc korun," uvádí mluvčí litoměřického biskupství Martin Davídek.

 

Náš dodatek z Mostu aneb čísla, která se už asi do článku nevešla

 

V příloze k tomuto článku najdete tabulky Ministerstva kultury ČR a Ústeckého kraje o přidělených příslibech fin. prostředků na záchranu architektonického dědictví se zřetelem na církevní památky. Celkový přehled najdete zde (MK ČR) a zde (Ústecký kraj)

Přestože je uvedená částka spíše symbolická, církev si váží každého drobného příspěvku. "Je to od věřících obětavé. Říkají tím, že cítí ke kostelu nějaký vztah," ocenil dárce farář Alexander Siudzik z Podbořan.

Opravit poničenou střechu či zrekonstruovat kazatelnu ale lze za takové peníze jen těžko.

"Těch 150 tisíc, to je jen taková kapka, která téměř nic neřeší," připustil stavební technik litoměřické diecéze Ivo Fiedler. "Ale je těžké říct, že je to málo. Pro některou rodinu může být i stokoruna, kterou věnovala, velká částka. Věřící tím říkají, že jim stav kostelů není lhostejný. Je to důležité gesto," dodal.

V Ústeckém kraji je zhruba 280 kostelů. Více než stovka z nich potřebuje nutnou opravu a u dvacítky hrozí dokonce zřícení. Nejvážnější situace je podle Fiedlera na Žatecku. V havarijním stavu jsou už delší dobu kostely v Siřemi, Žaboklikách nebo Novém Sedle.

Církev na rekonstrukce shání peníze i z dotací. V letošním roce tak litoměřická diecéze obdržela na obnovu osmi památek pět milionů korun. Další finance získává bolestnější cestou - prodejem svého majetku. "Prodali jsme faru v Pšově a v Buškovicích. Peníze pomohly opravě kostela v Podbořanech," uvedl příklad Siudzik. Zlepšit stav církevních objektů pomáhají i obecní úřady nebo místní spolky. Ve Vidhosticích na Lounsku se o záchranu a oživení kostela svatého Martina stará místní sdružení. Když kostel přišel v létě 2005 o věž, nadšenci ji začali postupně opravovat. Na věž se podařilo nainstalovat také nové hodiny.

Nadační fond Kostel svatého Václava zase letos získal téměř milion korun na vitráže do kostela ve Výsluní na Chomutovsku.

Na severu Čech žije nejméně věřících v celé republice. Není divu, že bez masivní podpory obyvatel trvá oprava zchátralých kostelů, jež jsou často památkami a tvoří přirozenou dominantu vesnic, dlouhou dobu. Obyvatelé ale nemají k církevním památkám vztah, jaký existuje například na jižní Moravě.

V brněnské diecézi, která má zhruba stejně věřících jako litoměřická, se žádné sbírky na kostely nepořádají. Památky tu přesto jsou v lepší "kondici" než v Ústeckém kraji.

" Za posledních 17 let se stav kostelů povedlo hodně stabilizovat. Když je někde potíž, řeší to farář, biskupství spíše jen pomáhá," uvádí mluvčí brněnské diecéze Martina Jandlová. "Navíc se u nás v poslední době postavilo dokonce dvacet nových kostelů," dodala Jandlová.

Zdroj: MF Dnes, Severní Čechy

 

Náš dodatek z Mostu aneb čísla, která se už asi do článku nevešla

V příloze k tomuto článku najdete tabulky Ministerstva kultury ČR a Ústeckého kraje o přidělených příslibech fin. prostředků na záchranu architektonického dědictví se zřetelem na církevní památky. Celkový přehled najdete zde (MK ČR) a zde (Ústecký kraj)