Moderní věřící se modlí online

Christnet.cz           Podle studie společnosti ComCore navštívilo jen během února internetové stránky věnované náboženství celkem 23 milionů uživatelů. To je o 18 % lidí víc než ve stejném měsíci loňského roku. Při zadání hesla "internetové modlitební skupiny" vyhledávač Google nabídne přes dva miliony odkazů. Na stránkách Facebooku je takových skupin asi pět set, na Myspace přes tisíc - jejich návštěvníci se v nich modlí za konkrétní osoby nebo třeba za světový mír.


Na stránkách početných církevních společenství po celých USA mohou věřící i lidé, kteří hledají pomoc, přednést svoje prosby a požádat i ostatní, aby se k jejich modlitbám přidali. "Online modlitby jsou vynikající možností pro lidi, kteří hledají pomoc, nebo kteří pomoc nabízejí," říká Kathrin Loveová z americké evangelické luteránské církve. Na internetové stránky této církve chodilo v roce 2001 každý měsíc asi 800 emailů s modlitbami či žádostmi o ně, teď je takových žádostí už 30.000 měsíčně.


Digitální spojení s Bohem nabízí i internetový portál GodTube.com, křesťanská verze populárního YouTube. Tento videoportál má podle provozovatelů celkem 320.000 pravidelných uživatelů. Kromě možnosti zveřejnit či stáhnout videofilm nebo klip se tu nabízí i služby takzvané modlitební zdi. Tam se dají pověsit modlitby či zapálit virtuální svíčky. Internetová stránka hlásá, že člověk nemusí být křesťan, aby ji mohl navštěvovat. Přesto má ale většina videí náboženský obsah.


Náboženský život v rámci světové digitální sítě ale vzbuzuje i skepsi. Baptistický farář Mike Gilbart-Smith z Washingtonu internetové modlitební stránky kritizuje. Podle něj jen předstírají vytvoření domnělé komunity. Modlení na internetu může věřící izolovat. Ale také jeho vlastní církev už před delší dobou na internet pronikla, jednou týdně shromážděné modlitby členů obce se rozesílají emailem.


V archivu televize TV-MIS jsou ke stažení přednášky prof. Tomáše Halíka (zde) a prof. Jana Sokola (zde).