Tisková zpráva ze setkání představitelů církví a náboženských společností s vedením kampaně www.cirkevnimajetek.cz

Vedení kampaně cirkevnimajetek.cz se 7. 5. 2008 odpoledne setkalo s kardinálem Miloslavem Vlkem, který zastupoval Českou biskupskou konferenci, a s předsednictvem Ekumenické rady církví, vedeným panem Pavlem Černým. Přítomen byl také zástupce Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus. Předmětem rozhovoru byl stav projednávaného návrhu zákona, který zatím neprošel prvním čtením dolní komory Parlamentu České republiky a další kroky komunikační kampaně. Ze setkání poskytujeme toto prohlášení:

Představitelé církví a náboženských společností pracovali při přípravě předloženého návrhu zákona ve věcné a bratrské shodě, která trvá i nadále. Nijak ji nezměnila ani současná situace, do které se projednávaný návrh dostal ve Sněmovně Parlamentu ČR, naopak se tím tato shoda ještě prohloubila a jistě bude trvat i v budoucnosti, a to i u mnoha dalších společných témat. Církve a náboženské společnosti jsou zajedno v principu vládního návrhu zákona o narovnání vztahů a považují jej za rozumný a schůdný. Znovu diskutovaný výčtový zákon, uplatňující restituční princip, se už v minulosti ukázal jako neschůdný, a to zejména pro stát. O dalších aspektech zákona se dá hovořit v rámci projednávání ve výborech Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, nikoli o jiné formě zákona. Církve a náboženské společnosti jsou přesvědčeny o tom, že prodloužení dalších jednání o několik týdnů nemá velký význam v kontextu možné nápravy křivd trvajících několik desetiletí. Protože návrh zákona uvízl v prvním čtení, je teď ale záležitost zcela a úplně v rukou politiků. Představitelé církví a náboženských společností vyjadřují politování nad tím, že se návrh zákona stal předmětem politického boje, ze kterého se vytratil morální aspekt narovnání a nápravy křivd.

Kampaň bude pokračovat ve veřejných diskusích. Poskytne servis zpráv na internetu na své adrese www.cirkevnimajetek.cz. Její zástupci navštíví starosty obcí a měst, hejtmany krajů a další regionální politiky, kteří projevují dlouhodobý zájem o zásadní řešení problematiky zablokovaného majetku blokujícího rozvoj regionů České republiky. Z dosavadního průběhu rozhovorů a reakcí ve veřejnosti je vidět, že přetrvává nedostatek informací o vztahu náboženských společností, církví a státu od doby komunistického převratu v 1948 až podnes. Kampaň se proto ještě více zaměří na fakta osvětlující minulost a současnost života církví a náboženských společností. Na příkladech prokáže přínos práce církví a náboženských společností pro všechny občany naší vlasti.

 

K této problematice nabízíme jako jeden z názorů

Názor písničkáře Ivana Hoffmana

Narovnávání majetkových vztahů mezi státem a církvemi je politický evergreen. A tím nejspíše i zůstane. Snaha církví dobrat se majetku v hodnotě téměř 135 miliard korun narazí v parlamentu na nesouhlas opozice, ale také některých koaličních poslanců. Nadto se zdá, že ani na nebesích není této transakci přáno. Kdyby to byla boží vůle, církev by dávno byla v balíku. Jenomže evangelium jasně říká, že spíše projde velbloud uchem jehly než boháč do království nebeského. Peníze křesťanům škodí, pokud tedy věříme, co o tom řekl Ježíš Kristus. Snad Bůh ve své dobrotě najde způsob, jak onomu majetkovému narovnání zabránit nejlépe hned v prvním čtení! Hádankou zůstává, proč církve trvají na principu, že co bylo ukradeno, má být vráceno. Proč ve své chudobě nevidí záměr prozřetelnosti? Ve skutečnosti se církev domáhá toho, co kdysi získala darem od věřících, kteří nechtěli být majetkem zatíženi! Lidé prostí i ti zámožnější často odkazovali majetek řádům či farnostem v dobré víře, že prospěje něčemu dobrému. Někdy se tak možná i stalo, ale opět čtením evangelia víme, že Bohu je milé, co chudý dá bližnímu z posledního a příliš si necení dobročinnosti bohatých, kteří rozdávají z nadbytku. Bohatá církev nikdy nebude církví vlivnou, alespoň tedy duchovně. To, co má zprostředkovat a chránit, je láska. Ta nejen že je nehmotná, ale je i na hmotě nezávislá, a dokonce se s hmotou nesnáší. Tam, kde církev nemá nouzi o majetek, strádá duchovně. A duchovně je bohatá tehdy, když není zatížena hmotnými břemeny. Tak to prostě je a dobře už bylo: Paradoxně za komunistů, kteří církev okradli a pronásledovali, čímž křesťany duchovně osvobodili a posílili.

(Převzato z www.cirkevnimajetek.cz)