Vyhnali ho, při návratu daroval pět milionů

Valeč - Když osmiletý sudetský Němec Otto Reigl opouštěl rodnou Valeč, měl v kapse jen říšskou pětimarku. Vzpomíná, jak vojáci hulákali na maminku, že všichni musí okamžitě pryč. Na barokní městečko ale nezahořkl. K oné pětimarce později přidal několik nul. Na záchranu místního kostela a dalších památek totiž věnoval s odsunutými rodáky pět milionů korun.

"Byla neděle 25. června 1945, církevní svátek. Přesně v poledne k nám do rodiny přišli čeští vojáci. Křičeli na maminku, že musíme do dvaceti minut vypadnout. Věci jsem si svázal do uzlíčku. Pět lidí si mohlo vzít dohromady třicet kilo," vzpomíná Otto Reigl na poválečný odsun rodiny do Německa.

Rieglovi si nestihli vzít ani kufr. Věci posbírali do uzlíčku. Maminka mu tam dala krátké kalhoty.

V jejich kapse byla pětimarka.

Vojáci Ottovi dovolili, že si ji smí nechat.

Poprvé se do Valče vrátil už jako člen bavorské vlády a viceprezident tamní Spaarkasse v roce 1992. Když přišel do zchátralého kostela sv. Jana Křtitele, kde jako kluk ministroval, bylo to pro něj trauma. Řekl si tehdy, že lítost není na místě a pro změnu svého domova musí něco udělat. Od té doby jezdí do Valče z Mnichova pravidelně. Naposledy zde s manželkou byl minulý týden, když nadace Valeč slavnostně otevírala muzeum.

Paní Reiglová, která pochází z Opavy, byla při návštěvě Valče nápadně plachá. "Z traumatu se doteď nevzpamatovala. Maminku jí totiž znásilnili při osvobození ruští vojáci," uvedla pravidelná návštěvnice každoročních valečských setkání rodáků, novinářka Eugenie Linková z Prahy. Do Valče ji přitahuje psaní o obnově venkova o zemědělství.

Rodáky z Valče vážou k domovu nejrůznější vzpomínky. Linková upozorňuje na jména, která lze mnohde najít vyrytá na kostelních lavicích. Před válkou se v nich modlili původní obyvatelé Valče.

"Při mši si rodáci jména přečtou a odjíždějí smíření a duchovně posílení. Na revanš nemyslí," uvedla Linková.

S nadsázkou říká, že za své miliony korun na opravu valečských památek Němci dostávají větší cennosti, než jsou peníze. Při loňském setkání rodáků totiž děti z místní školy nasbíraly jablka ze starých sadů, které ještě pamatují původní německé obyvatele. Ovoce si tři desítky rodáků odvážely v autobuse jako cenný poklad.

"Když si do takového kouzelného a voňavého jablka kousnu, cítím pravou chuť domova. Je to něco jiného než chemií vyhnané šunty z Holandska či Argentiny," raduje se Otto Reigl.

Do Valče se s manželkou opět chystají v červnu, kdy se na kostele sv. Jana Křtitele slavnostně rozezní dva zrenovované zvony. Ten menší, který odlili zvonaři v patnáctém století, patří mezi nejstarší v Evropě.

V roce 2014 oslaví Valeč půl tisíciletí od povýšení na městečko. Do té doby chce radnice vrátit centru obce barokní podobu včetně zámeckého areálu. Obecní zastupitelka Eva Danečková zdůraznila, že velkou pomocí je iniciativa spolku rodáků. "Jejich finanční spoluúčastí jsme dosáhli na vyšší dotace, které jsme pak mohli investovat do rekonstrukcí," uvedla zastupitelka.

V městečku je mimo jiné k vidění zrekonstruovaný kostel sv. Jana Křtitele. Nejzajímavější součástí výzdoby kostela jsou nástropní malby z počátku 17. století. V kostele je rovněž osm náhrobků ze 17. století, které jsou začleněny do seznamu Státních kulturních movitých památek.

Navštívit lze též Dům zámeckých kaplanů, což je zrekonstruovaná budova bývalé fary. K zámku patří významná památka, kostel Nejsvětější Trojice z roku 1733. Je v majetku státu a dosud čeká na opravu.

Cyklistické stezky v okolí Valče si poslední dobou oblíbili turisté. O víkendu jich tu projede několik desítek, možná stovek.

Zdroj: Mf Dnes

Autor: Vladimír Zedník